بازرسی ادواری آسانسور اجباری است

بازرسی ادواری آسانسور

بازرسی ادواری آسانسور

مسلم بيات، مدير كل استاندارد استان تهران با اعلام خبر فراخوان برای بازرسی ادواری آسانسور داخلی از رايگان بودن بازرسي ادواري آسانسور به صورت محدود و طي يك مرحله خبر داد.

رييس اداره اجراي استاندارد خدمات اداره كل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان تهران نیز در این خصوص می‌گوید: فراخوان اعلام شده برای بازرسی ادواری آسانسور به مدت یک سال رایگان است و در دوره‌های بعدی هزینه‌های بازرسی از متقاضیان دریافت خواهد شد. به گفته عليپور در گذشته مالکان تنها برای اخذ پایان کار اقدام به اخذ گواهینامه می‌کردند و گواهی صادره نیز تنها برای یک‌سال اعتبار داشت اما در حال حاضر اخذ گواهینامه به صورت دوره یک ساله اجباری شده است.

اعتبار گواهینامه استاندارد آسانسور تنها یک سال

بیات با بيان اينكه مطابق الزامات استاندارد ملي 1-6303 و دستورالعمل‌هاي جاري در سازمان ملي استاندارد ايران، گواهي ايمني و كيفيت صادره توسط شركت‌هاي بازرسي فني تاييد صلاحيت شده و تاييديه‌هاي صادره يك سال اعتبار دارد، افزود: آسانسورهاي در حال بهره‌برداري، تحت سرويس و نگهداري مستمر قرار مي‌گيرند.

بر اين اساس بيات ضمن تاكيد بر فرهنگ‌سازي در اين زمينه اعلام كرد؛ اداره کل استاندارد در نظر دارد جهت ارزيابي ايمني و اطلاع‌رساني، از تعداد محدودي آسانسور نصب شده در سال‌هاي گذشته توسط شرکت‌هاي بازرسي تاييد صلاحيت شده به صورت رايگان بازرسي كند. بنابراين همه شهروندان متقاضي انجام بازرسي ادواري مي‌توانند به اداره كل استاندارد مراجعه كنند.

به گفته این مدیر مسئول در صورت عدم‌ انجام سرويس و نگهداري مستمر و بازرسي ادواري سالانه و دريافت گواهينامه ايمني، مسووليت مستقيم حوادث و سوانح احتمالي بر عهده مالكين و مديران ساختمان‌هاي داراي آسانسور است.

شهریار عطاریان، ريیس بازرسی آسانسور در شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران نیز در این خصوص مي‌گويد: در کشور شرکت‌های بازرسي آسانسور صرفاً موارد ایمنی را در زمینه توليد آسانسور بررسی مي‌کنند و نظارتی در زمینه کنترل کیفیت بالابرهای تولید داخل وجود ندارد. او به اين نكته نيز اشاره مي‌كند كه شرکت‌های بازرسی آسانسور در بازرسی‌هاي پس از نصب نيز عمدتاً چهار قطعه گاورنر، پاراشوت، قفل در و ضربه گیر را مد نظر قرار مي‌دهند كه به زودی تابلوی فرمان نیز به این قطعات نظارتی اضافه مي‌شود.

ريیس بازرسی آسانسور در شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران اضافه کرد: از سال 77 تاکنون بیش از 44 هزار گواهینامه آسانسور توسط اين شركت صادر شده است و طبق مقررات تنها بعد از ارائه گواهینامه آسانسور، پایان کار به دارندگان ساختمان‌ها ارائه خواهد شد، به همین دلیل بازرسي ادواري آسانسور در شرایط کنونی برای افزایش ایمنی الزامی است.

عطاریان با بیان اینکه در حال حاضر در تهران تنها 8 شرکت بازرسی آسانسور وجود دارد، افزود: حدود 320 شرکت آسانسوری نیز وجود دارند که مجاز به فروش، نصب و راه‌اندازی آسانسور در سطح کشور هستند. وی با اشاره به اینکه این شرکت‌ها نیز دارای اعتبار سه ساله هستند، اظهار کرد: بعد از پايان دوره اعتبار، این شرکت‌ها مجدد مورد بررسي قرار گرفته و در صورت وجود صلاحيت گواهينامه آنها تمديد مي‌شود. این در حالی است که اگر شرکتی تخلفی انجام دهد، اعتبار و پروانه آن شرکت لغو خواهد شد.

بازرسی ادواری

بازرسی ادواری

اجرای بازرسی ادواری

اجرای بازرسی ادواری

1 پاسخ
  1. admin
    admin گفته:

    نظرات و پیشنهاد خود را برای ما ارسال کنید تا هرچه بیشتر در مفید نمودن سایت استفاده کنیم. با تشکر

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...